Margus Mikomägi
Ajakirjanik
Valda Raud – tõlkija, kes kujundas head maitset
Tõlkija Valda Raua elust ja loomingust äsja ilmunud raamatu “Üks elu” lõpus on tema tõlgete nimekiri. Seda lugedes võib mõista, mis määras, et eestlaste aadressiks ei saanud kunagi Sovetski Sojuz.
Loe edasi
Taaskasutusaeg. Kuidas mängida seda, mida ei näe, mis on möödas, aga ei saa unustada?
Vaba Lava kuraatorprogrammi lavastus “Pruugitud aeg. Punainimese lõpp” pani taas mõtlema sellele, kui erinev koht oli eestlastel ja Nõukogude Eestil suures Nõukogude Liidus.
Loe edasi
HENDRIK TOOMPERE: ühiskonnas on äkki hakatud vajama inimestele sildi külgeriputamist
“Kogu sellel rääkimise asjal on üks teine foon ka viimasel ajal. Kui kuskil sõna võtad, tekib sul kohe tohutu hulk vaenlasi. Nagu oleks maal vikatiga heina niites herilasepesa puruks löönud,” juhib lavastaja Hendrik Toompere meie jutuotsa hetkega rajale — mida on maailmas uut.
Loe edasi
Margus Mikomägi: kuidas ma saaksin noore mehe selliste mõtete peale täiskasvanuna õnnetu olla
„Me ei saa lubada seda, et kangutame üksteist maha või tirime alla, sest me oleme lihtsalt nii väikesed.” Selle kunagi öeldud mõttega alustas 1991. aastal sündinud dirigent Rasmus Puur oma pühapäeval ERMis peetud kõnet.
Loe edasi
Ilmakuulus Leedu kirjanik Marius Ivaškevičius: ma ei ole vastu, kui natuke kaotan leedulaseks olemisest selleks, et oleks ühine Euroopa
“Ma pole vastu, kui kaotan õige pisut leedulane olemisest, et säiliks ühine Euroopa. See ühine Euroopa tundub tähtis,” arutleb rahvusvaheliselt tuntud kirjanik ja dramaturg Marius Ivaškevičius, meie Vaba Lava eesseisva kahe hooaja kuraator.
Loe edasi
Margus Mikomägi: vabad sõnad võtavad sõnatuks
Mõtlen vahel üsna tõsiselt, et ei taha enam avalikult kaasa rääkida. Tunne on, et sõnad ei loe. Võid kogu hingejõu sõnadesse panna, aga see kaob tühja auku.
Loe edasi
Sada aastat Ugala argipäeva ja luukered me kõigi kappides
“Harva, kui selline asi juhtub,” ütleb Ugala teatri korraldusjuht Heigo Teder. Kinnitab mu mõtet sellest, et saja-aastase Ugala praeguses repertuaaris olev lavastus “Surmkindlad asjad siin elus” läheb korda nii trupile, publikule kui ka kriitikute enamusele.
Loe edasi
Margus Mikomägi: et olla kiire, peab olema aeglane
Loodusfilmimees Joosep Matjusega kohtudes tuli muu hulgas jutuks, et looduses ei saa midagi jäädvustada kiiresti.
Loe edasi
Operaator sellest, kuidas Fred Jüssi käo moodi kukkus: ma olin nii tänulik, olin kannatlik ja jõudsin ära oodata
Suur tark loom Fred kõnnib oma harjunud radu ja kohtub omasugustega. Nad on suuremad ja on väiksemad, aga omad. Teisi samast liigist loomi filmis “Olemise ilu” ei näidata.
Loe edasi
Küberpsühholoog: nutiseadmete kasutamine ei põhjenda, miks inimene end õnnetuna tunneb
Teadlased uurivad hoolega, kas nutiseadmete kasutamisega seoses on jamasid või ei ole. “Kui leitakse, et on, siis saab hakata välja töötama võimalikke sekkumisviise,” ütleb hiljuti psühholoogiadoktori kraadi kaitsnud Dmitri Rozgonjuk, kes läks nüüd Saksamaale Ulmi ülikooli, et keskenduda küberpsühholoogiale.
Loe edasi
Kirjanik Juhan Saar saanuks pühapäeval 90-aastaseks
Kirjanike maja musta laega saalis peeti meeles kirjanik Juhan Saart, kes 22. detsembril saanuks 90aastaseks.
Loe edasi
Margus Mikomägi: "Ühtne Eesti suurkogu" hoiatas 10 aastat tagasi. Miks nii on läinud?
Meile kingitud aeg kulgeb omasoodu. Üks kümnend saab taas mööda. Tähtsuse ja tähenduseta?
Loe edasi
Liiga tavaline teatriaasta 2019: uued tuuled tulid Narvast ja Paidest
Tänapäeva Eesti teatris on puudu lavastaja, kelle loominguline käekiri ja dramaturgia valik võiks olla eeskujuks teistele.
Loe edasi
Professor Kalevi Kull: kui me loodust ümber korraldame, siis tihtipeale on see kodude kaotus
“Kõige raskem siin ilmas on kodu kaotus, kuid see juhtub kergesti,” ütleb biosemiootik Kalevi Kull, mõtestades seda, mis sünnib praegu mujal maailmas ja Eestis.
Loe edasi
Tule, kibestu koos meiega! Elust, kus teadvusele ei tulda
Musta Kasti rahvas kutsub lavastust “Evolutsiooni revolutsioon” vaatama loosungiga “Tule, kibestu koos meiega!”.
Loe edasi
Margus Mikomägi: väärtus pole raha, vaid viiulimäng
Ma ei leia õiget teksti enam üles, aga tahan mäletada, et esimest korda kuulsin viiulimängu tähtsustavat sõnastust Von Krahli teatri tollase juhi Peeter Jalaka suust. See oli vähemalt kümme aastat tagasi. Ta siis, ja nii aastaid, otsis riigi toetust oma erateatrile.
Loe edasi
Jõgeva–Rapla–Paide – väikelinnad kultuurikursil
Lennukas luulefestival “Tähetund”, tähelepanu väärivad näitused, muu hulgas “Õ” ja julge noor teater, seekord etendusega “Between Dreams and Drowning”. Justkui protestiks suurlinnastumisele, sünnib selline kunst Eesti väikelinnades.
Loe edasi
Margus Mikomägi: karistamatus ei ole vabaduse sünonüüm
Ja juba sööb järgmine skandaal eelmist. Suure suuga. Siseminister Mart Helme ei usalda Iltalehtis NATOt ja president Kersti Kaljulaid Reutersile antud intervjuus usaldab. Välismaa uurijatel ja meie ähvardajatel tööd jätkub.
Loe edasi
Eesti teatri suurkülastus Moskvas pani nii mõnegi ajalugu ümber hindama
Vaba Lava Moskvas käik oli viimase kolmekümne aasta suurim Eesti teatrit Venemaal tutvustav sündmus. Kõiki kolme näidatud lavastust iseloomustab see, et need on valminud Vene lavastaja ja Eesti näitlejate ning taustajõudude koostöös.
Loe edasi
PÄTSIST TULEB VENEMAAL LAVASTUS: Moskvas on seda ohtlikum näidata kui Eestis
Moskva lavastaja Aleksandr Ogarjov, kes 2018. aasta suvel lavastas Mart Kivastiku näidendi “Kostja ja hiiglane” Viinistul, plaanib seda nüüd Moskva kesklinnas asuvas koduteatris Draamakunsti Kool.
Loe edasi
Margus Mikomägi: hingede aeg ja hingetu aeg – Eesti perspektiivid
Eesmärk on kujutlus, arusaam tulevikust, mille nimel inimene rakendab oma tahte. Tõepoolest, kuidas oleks õige edasi minna Eesti ühiskonda ja keskkonda hõlmavate suurte projektidega, millest tihtilugu on huvitatud rahvusvahelised suurkorporatsioonid.
Loe edasi
Margus Mikomägi: ma ei karda enam Virginia Woolfi
Tänaseks meie seast lahkunud Mladen Kiselovi lavastus “Kes kardab Virginia Woolfi?” esietendus Tallinna Linnateatri kammersaalis 23. jaanuaril 2010. Ja on siiani nagu uus, ei ole laisk ega tolmune.
Loe edasi
Toomas Paul: kui nafta otsa saab, on ka vennaarm otsas
Meie praegune moraal on naftatoidul, fossiilkütused võimaldavad demokraatlikul ühiskonnal olla salliv ja nõuda kõigile võrdseid õigusi. Peab kartma, et kui must kuld otsa saab, on ka vennaarm otsas, arutleb teoloog ja esseist Toomas Paul, kes 29. oktoobril saab 80aastaseks.
Loe edasi
Margus Mikomägi: meie riigijuhid on poliitilised pantvangid
Vikipeedia ütleb humanismi eesti keeles inimsuseks. “Humanism on maailmavaade ja mõtteviis, mis väärtustab inimest kui isiksust. Inimese vabadus ja väärikus on iseenesest austusväärsed. Humanism sisaldab inimese õigust langetada iseseisvalt oma elu puudutavaid otsuseid, kasutades selleks oma mõistust ja südametunnistust.”
Loe edasi
Privet, gorod Narva: on veel alles seda, mis ei ole keskmine Euroopa
Vaatasin Narva Vaba Lava selle hooaja ja kogu 2019/2021 kuraatorprogrammi avalavastust “Lõhe” hoopis Tartus Eesti Rahva Muuseumi teatrisaalis.
Loe edasi
Tõnis Mägi häälestab ennast, et tunda maailma
Jah, ma tundsin selle Tõnis Mägi ära, kelle praeguse siseilma režissöör Priit Pääsuke koos operaator Mihkel Soega on filmi “Vaikus valguses” sisse püüdnud.
Loe edasi
Margus Mikomägi: Abbey Road 50 - pool sajandit kloostri teed on jätnud oma jäljed
Biitlite plaat “Abbey Road” ilmus maailma pool sajandit tagasi. Enne neid ridu siin säädides polnud ma kunagi mõelnud, et abbey road tõlgitakse “kloostri teeks”. Nõukaaegses propagandas seostus see mingil moel sõjateedega. Praeguseks on neil kõigil tähendustel omad seosed tekkinud.
Loe edasi
Jaan Tooming toob Tartus lavale kummalise saatusega näidendi Kaupost ja Lembitust
Täna esietendub Tartus ERMi teatrisaalis näidend „Kaupo ja Lembitu”. Selle aluseks on sõjaeelse Eesti kirjaniku ja riigitegelase Leo Bodo Sepa „Kaupo”, mida pole 82 aasta jooksul õnnestunud kordagi lavalaudadele tuua.
Loe edasi
Draamalt Särinale: kaks “liivakasti”, maailmavaated ja kaks festivali
Tartus festivalil Draama ja Rapla kultuurifestivalil Särin oli vaatajal ja kuulajal võimalus leida enda jaoks see, mis puudutas.
Loe edasi
Margus Mikomägi: Miks mitte valede ajastu?
Lavastaja Jaan Tooming ironiseeris Rein Sarvesaare näidendi “Kaupo ja Lembitu” proovi alustades: “Meie aega nimetatakse tõejärgseks ajastuks. Ma küsin, miks mitte valede ajastu?” See iroonia oli ja on kohane ka ilma kõnealuse näidendi kontekstita.
Loe edasi
Margus Mikomägi: millal meilt see eneseväärikus ikka ära võeti?
Ajal, mil maailm näib hullunud, tasub mitte väljast eeskujusid otsida, vaid oma geenimälust välja sorteerida, mis oli kõige enne.
Loe edasi
Jumalad lahkuvad Vargamäelt läbi kuldsete väravate
“Eesti jumalad” Vargamäe maastikul on just nõnda metsik, et tavalisest vabas õhus mängimisest saab teos, mida õnnistab tegijate loomehoovus, tekib kunst. Seda ei saa seletada, seda peab nägema. Ja nii see ongi õnneks mõeldud, et mõtted jõuavad kohale võimsate vaatepiltide kaudu.
Loe edasi
Tõnu Aav oli oma töömehest isa sõnul “üks intelligent näitleja”
Näitlejad, kes suudavad võtta mängu juhtimise enda peale ja vedada etenduse käima, on näitlejad suure tähega. Lahkunud Tõnu Aav oli just selline.
Loe edasi
Margus Mikomägi: putkad kadusid ja riigi autoriteet koos nendega
Mäletan üsna hästi kümne, ehk ka 20 aasta tagust aega, mil Raplas veel omavalitsuse ja isegi linna tunnuseid oli enam kui praegu. Imelik mõelda, et siis oli linnake üle ujutatud kõikvõimalike putkadega.
Loe edasi
Autoriteediorjusest vaba Uku Masing
Kirjandusteadlane professor Rein Veidemann ütles Lipal 9. augustil peetud Uku Masingule pühendatud konverentsil: “On 110 aastat Eesti geeniuse sünnist. Kogu Eesti oleks pidanud seda tähistama.”
Loe edasi
Räpinas mängis mitukümmend harrastusteatritruppi
Paarsada harrastusteatritegijat olid 2.–4. augustini Põlvamaal Räpinas, kus peeti XIX külateatrite festivali.
Loe edasi
Margus Mikomägi: karud saavad aru
Loe edasi
Miks sa, Päevakeste Tõnis, tapsid oma mõisavalitseja?
Näitleja Kristo Viiding avab mono­lavastuses “Põgenik” eestlase hingestatud ilma. Loo lõpus mõtiskleb põgenik selle üle, et ta suur laulmata laulude koorem ei lase minna sinna, kuhu pärast surma satutakse.
Loe edasi
Vene teatriekspert Lojevski korraldas piiripealse teatrilabori
Peterburi Liteinõi teatri viis näitlejat koos lavastaja Julia Augiga jalutasid Ivangorodist Narva, läbisid piiripunkti, tegid Vaba Lava fuajees proovi ja näitasid viie päevaga valminud eskiisi saja­konnale huvilisele.
Loe edasi
Teatri alusmüür laotakse kooliteatrite suvekoolis Rannal
Peipsi ääres Rannal peeti 24. korda üleriigilist kooliteatrite suvekooli. Kõik need aastad on suvekooli korraldanud Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja õpetaja Lianne Saage-Vahur.
Loe edasi
Jaak Allik, Püve Peeter ja harrastusteatrite näitejuhid
Eesti näitejuhtide trupp mängis Suislepa rahva­majas kahel õhtul August Kitzbergi näidendi ja Ardi Liivese dramatiseeringu järgi tehtud tükki “Püve Peetri riukad”. Lavastaja positsioonil oli seekord Jaak Allik.
Loe edasi
Margus Mikomägi: kõik mängivad, et olla päris
Kummaliselt mõjuv õhkkond on praegu me riigis. Üks, mida enda juures märkan, on terav vastumeelsus igasuguse labasuse vastu. No ja siis see teine pool – ilu muudab meele hellaks.
Loe edasi
Margus Mikomägi: lõviosa elust tegeleme sellega, millega ei tegeleks siis, kui oleksime rikkad
Kuulan raadiost varahommikusi uudiseid ja otsin neist ühisosa: mis maailmas õhus on? Ei leia. Ilmselt sellepärast, et seda polegi.
Loe edasi
Maailma lõpus pole kohvik, vaid vanadekodu
Saku külje all Rehe küünis mängitava “Lootuskiire pimeduses” üks võlu on eriline näitlejakoosseis. Tegelikkus ilmselt andiski iseenesest koomilisele loole mu meelest kurva alatooni.
Loe edasi
Margus Mikomägi: rahvas ja ajakirjandus armastasid Eesti kuulsaimat hobusevarast
Kui Facebook kolmapäeva hommikul mulle meelde tuletas, et peaksin oma sõbrale Jüri Pinole, kes 23. juunil suri, sünnipäeva puhul õnne soovima, siis ma sellest veel ei mõelnud.
Loe edasi
Eesti selle suve teatri ehk eredaimad killud
Olen viimasel ajal üsna palju mõelnud eelhäälestusele, et miks valin vaadata just neid, mitte teisi lavastusi.
Loe edasi
Olemise talutav kergus Jaan Tätte näidendis
Mul on selline tunne, et Jaan Tätte tahab oma näidendis “Õnnelik tund” vaatajaile öelda, et elus vahel märkamata jäävad lihtsad olukorrad tegelikult määravad elu. Meie kõigi elukõrtsi nimi on Jaanil seekord “Ära muretse”.
Loe edasi
Müüdid ja tegelikkus Juuditi ning meie kõigi elus
Teatri R.A.A.A.M. “Juuditi” lavastus Püha Katariina kirikus pani, vähemalt mind, mõtlema elust ja surmast. Ning sellest, kas tapmisele on üldse mingisugust õigustust.
Loe edasi
Margus Mikomägi: pole õigustust sellele, kui sureksid puud ja sitikad
“Mis vahe on ametnikul ja kanal? Kana muneb ja siis kaagutab, ametnik ainult kaagutab,” ütles vana Luua kooli metsamees endast poole nooremale sama kooli vilistlasele, ja mõlemad noogutasid mõistvalt. Mehed said kokku kokkuleppeta. Näib, et juhuslikult.
Loe edasi
Merle Karusoo: meid ootab rahvuskeha lagunemine
“Maksab ju mäletada, kus on rohu sees kivi, et mitte heedrit lõhkuda; maksab ju meeles pidada, millise maja uks on madal, et mitte pead ära lüüa,” ütleb õpetaja, elulugude koguja ja lavastaja Merle Karusoo, kes 1. juulil saab 75aastaseks.
Loe edasi
Eesti laulupidu Donnerwetter’i ja tšort poberi vahepeal
Kett on nii tugev, kui on tema kõige nõrgem lüli. Kammerooperi “Emajõe ööbikud” sünni üle Tartu Uues Teatris saavad uhked olla kõik nägijad ja kõik tegijad.
Loe edasi
”Tunnistamisi” – Merle Karusoo kaalukausil vaetud mõtted
Kirjastaja Sirje Endre on valinud Merle Karusoo eri aegadel avalikult välja öeldud mõtted, kõned, esseed, tsitaadid, need mõttetervikuks sidunud ja ühtede kaante vahel avaldanud.
Loe edasi
Margus Mikomägi: iga inimene ei ole looduse kroon
Aksioom on, et küsitlus ei ole uuring. Mis võiks olla me väikese suurlinnasuuruse riigi valitsejate siht ja ülesanne poliitilise sõnasõja asemel?
Loe edasi
Kuu sõjamees Ufast lavastab Tallinnas Tammsaare “Juuditit”
Baškiiri lavastaja Airat Abusahmanov lavastab R.A.A.A.M.-teatri kutsel Eestis A. H. Tammsaare näidendit “Juudit”.
Loe edasi
Margus Mikomägi: inimene on mõtlev olend, ent mõtlemiseks on aega vaja
Üsna kompetentses laudkonnas jäi mulle pähe kuuldud fakt, et Rapla abivallavanema kohale kandideeris üle kolmekümne inimese. Aga millest see kõneleb?
Loe edasi
David Vseviov: präänik hävitab kultuuri sama efektiivselt nagu piits
“Olen ajaloost alati toonud näite etruskidest, suurest ja võimsast rahvast, kes sisuliselt kahe põlvega kadus. Miks?” arutleb David Vseviov, kel mõni päev tagasi täitus seitsmekümnes eluaasta.
Loe edasi
Muuseumid aitavad mõista, et inimene teeb asju, ja asjad ei peaks tegema inimest
Läinud muuseumiöö lausa sundis mõtlema kooslusest “inimene ja muuseum”.
Loe edasi
Narva Vaba Lava tõestas end kolmikvõiduga
Narva Vaba Lava korraldatud Peterburi teatrikunsti päevad 10.–12. maini testisid nii Narva linna võimalikku teatripublikut, Vaba Lava teatrisaali kui ka oma teel üsna alguses olevat väikest korraldusmeeskonda.
Loe edasi
Suveteater 2019
Mulle tundus juba läinud suvel, et suveteater on valmis saanud. Mängitakse rabades, mere kaldal, palvemajas ja kirikutes, talutiikide ääres ja linnamägedel. Sellel aastal niisamuti. Mängitakse seni, kuni on vaatajaid.
Loe edasi
ARVAMUS | Margus Mikomägi: kurjus on nakkav!
Päevapoliitiline ärapanemine ning katastroofiuudiste ja ennustuste mass võivad kahjustada kõikide eestlaste argitunnet.
Loe edasi
KUNSTIELAMUS | Tajusidpidi kevadnäitusest ja kunstist
Kunstnikud mängivad “Kevad­näitusel 2019” vormiliste võtetega. Sisult ehk kajastub rohkem argipäeva eest põgenemine kui sotsiaalsus.
Loe edasi
Etturid – üleliia suurtes kategooriates ei filosofeeri
Teatris Ugala laupäeval esi­etendunud Eno Raua “Etturite” dramatiseering jagab sündiva kolmeks: “Avamäng septembris 1944”, “Keskmäng 1944–1948” ja “Lõppmäng 1949”. Lavastuses muutub kriidiga kirjutatud aasta­arv küüniukse kohal ja kõik tegelased jäävad sundmuutuste hakklihamasina vahele.
Loe edasi
Masendavalt ja samas turgutavalt
SÕNA SEKKA | Sõnavabadus ja harvester * TUTTAV TUNNE | Täna ostan, homme hävitan * PANIN TÄHELE * SÜGAV MÕTE
Loe edasi
LUGEMISELAMUS | Ka betooni keskel võib avastada metsikut loodust ja igavikulisi mõttepilte
Mathura “Tantsisklevail lehtedel ta keerleb” on minu jaoks XXI sajandi raamat.
Loe edasi
“Kant” linnateatris – tõsistest asjadest rääkimise elegantne kergus
Tallinna Linnateatri Hobuveski saalis läinud laupäeval esietendunud “Kant” avab vaatajatele argielu võluva ja hämmastavagi igavikulisuse.
Loe edasi
JUHAN ULFSAK: kuidas on võimalik humanistlike väärtuste eest seistes midagi lõhestada?
28. märtsil, teatripäeval, kutsus Juhan Ulfsak suuremaid üles kaitsma väikesi. Ta ütleb, et on üllatunud sellest, millisesse šokki on Eesti ühiskond ja ka kultuuriavalikkus viidud. Kuivõrd vähe on protesti olukorras, kus võim kipub inimesi administratiivselt represseerima.
Loe edasi
Margus Mikomägi: minu jaoks tähendas konservatiivsus senimaani viisakust
Tark oskab rumalust ette kujutada ega pea ilmtingimata seda nägema, et kogeda.
Loe edasi
Kes tuleb appi, kui omasid pekstakse?
SÕNA SEKKA | Loominguline nälg seljatab tsensuuri * TUTTAV TUNNE | Kes kaitseb leheneegrit?
Loe edasi
Ülo Vooglaiu õpilane: Eesti sai iseseisvaks tänu 600-le kvalifikatsiooni instituudi õppe läbinud tippjuhile
Kaks argipäeviti äriilmas tegutsevat edukat meest on teinud midagi esmapilgul tavatut: nad on otsustanud panustada raha ja aega, et nende õpetaja mõttemaailm oleks kõigile kättesaadav. Mis neid mehi käivitab ja tegutsema paneb?
Loe edasi
Riik toimib valitsemata – kõik jõud on rakkes, et valitsust moodustada
SÕNA SEKKA | Hiireviu tee ääres elektriliinil * TUTTAV TUNNE | Kõigil on omamoodi õigus
Loe edasi
TEATRIAUHINNAD | Kinos võidutseb “Tõde ja õigus”, teatris “Kalevipoeg”
Rakvere Teatris kuulutati 27. märtsil, rahvusvahelise teatripäeva peol välja Eesti teatri aastaauhindade laureaadid 2018. aasta loomingu eest. Võidutsesid debüütlavastus ja küps näitleja.
Loe edasi
Julia Aug – kas nüüd dissident ka Eestis?
“Minu Eesti vanaema”, Narvast pärit Julia Augi autorilavastus, on kunstilises vormis isiklik pihtimus asjadest, millest kõva häälega pole kombeks rääkida.
Loe edasi
Jaan Tätte: kõrtsis baarimehena tunnen ennast väga hästi
Järgmisel nädalal 55aastaseks saav Jaan Tätte tunnistab, et rahu, millest on terve elu unistanud, hakkab tasapisi kohale jõudma. Kuid ta teab inimesi, kes tema elu elades kolme päevaga hulluks läheksid.
Loe edasi
Margus Mikomägi: ega ma loll ole, mulle meeldib Kaja Kallas
“Kirjuta, kuidas kevad tuleb,” ütles mu sõber, kui kurtsin, et kõik, millest viimasel ajal mõelnud olen, tundub olema nišikaup. Tükk aega otsisin sõna, mis võiks asendada sõna “kaup” mõtlemisest rääkides. Ei leidnud.
Loe edasi
Keegi ei tea, mis tulevikust saab, aga kaalul ta on
SÕNA SEKKA | Infantiilsuse diktatuur * TUTTAV TUNNE | Kaalul on kõigi tulevik * PANIN TÄHELE * SÜGAV MÕTE
Loe edasi
Tuntud valguskunstnik Rene Liivamägi toob lavale puulõhnase loo
Imelik, et ümberringi laiutava valimiskampaania põhiteemaks pole saanud looduse ehk siis elu säilimine maailmas ja Eestimaal. Omal moel räägib sellest Tartu Uues Teatris 2. märtsil esietenduv algupärand “Puumees”.
Loe edasi
Tubast teatrit kevadeks
Alustan oma teatrijuttu taas Narva Vaba Lava tuules. Seekord küll rõhutusega, et headel ideedel on omadus põranda alt välja tulla. Vähemalt kultuuris on nii küll.
Loe edasi
VALIMISED | Barbi Pilvre: oma ei pea hoidma loosungitega vehkides
“On naeruväärne, et kohalikud eesti inimesed, kes ei räägi korralikku inglise keelt, peavad ingliskeelseid loenguid tudengitele, kes ka ei räägi inglise keelt,” ütleb Barbi Pilvre Eesti kõrgkoolides toimuvat hinnates.
Loe edasi
Ülo Vooglaiu raamat isemõtlejale pälvis suurt tähelepanu
Eile esitles sihtasutus Ülo Vooglaiu mõttepärand Tallinnas Kirjanike Majas Ülo Vooglaiu uut raamatut „Elanikust kodanikuks. Käsiraamat isemõtlejale”. Esitlus kujunes sündmuseks, kuhu kogunes väga suur hulk huvilisi – ühiskonnategelasi, poliitikuid, teadlasi, Ülo Vooglaiu õpilasi, sõpru, tuttavaid jm.
Loe edasi
Margus Mikomägi: väärikas rahvas ei kraakle omavahel
Imelik, mulle ei meeldi paradoks, et paigal seismiseks tuleb üha kiiremini joosta. Samas mõte, et riigi, see on siis rahva, keele ja kultuuri hoidmiseks ei ole ükski pingutus üleliigne, mulle istub.
Loe edasi
Margus Mikomägi: mõnel on rõõm geenides ja mõnel raudteerööbastes
Vana sõber kirjutab, riputades maailmale märke külge. Arutleb, et teatrimaailm on mage. Sellepärast mage, et piisavalt ei räägita keskkonnauudistest ja maailma ülerahvastatusest. Rehman selle jutu peale käega.
Loe edasi
Festival, mis väärtustab eesti keelt
Betti Alverile pühendatud XIV luulepäevadel “Tuulelapsed” Jõgeval luges ligi 400 põhikooli õpilast Kersti Merilaasi ja Kalju Kanguri luuletusi.
Loe edasi
See film pidi sündima
“Kroonu käsk, surm ja sitahäda – need on kolm asja, mille vastu inimene ei saa,” ütleb vintis Sergo filmis “Johannes Pääsukese tõeline elu”. Mulle tundub, et siia saab lisada ka filmi­tegemise soovi.
Loe edasi
Tõnu Aav jaanuaris: mulle on lohutuseks see, et ma raudselt usun teispoolsusesse
Jaanuaris oma 80. sünnipäeva tähistanud näitleja Tõnu Aav oli hämmastavalt eluterve, isegi vallatult elu­rõõmus, kui Maaleht temaga intervjuud tegema sõitis.
Loe edasi
JUHTKIRI | Margus Mikomägi: vanapaganad ja vabadussammas
Loen Ülo Vooglaiu uue, peagi ilmuva raamatu käsikirja. Raamat on ise mõtelda ja vaba olla tahtvatele inimestele – kodanikele.
Loe edasi
Tartu kunstnike “Teistmoodi” on väga päris
Traditsiooniline Tartu kunsti aastanäitus kannab tänavu pealkirja “Teistmoodi”. Näituse kuraator on Margus Meinart ning väljapanekut saab iseloomustada mõiste ja sõnaga “maaliline”.
Loe edasi
Äkki polegi aeg omadega puntras ja meie koos temaga?
Jarek Kasaril on laul tuules tantsivast tühjast kleidist. Seal ütleb ta ülipoeetiliselt: „Seljataga tõuseb tuul nagu kõikide maailma meeste ohe.”
Loe edasi
Margus Mikomägi: eksistentsiaalne äng, kosmos ja lehmad
Lätlased juhtisid mu tähelepanu sellele, et maanaistele võis lehm olla sidemeks kosmosega. See jäi pidama. Jäi meeltesse kinni. Ängistab. Ei lähe ära. Seda, et inimeste meelte vahel oli internet enne interneti leiutamist, tean ammu.
Loe edasi
Kunstiakadeemia rektor Mart Kalm: kui kogu aeg arvestada, kuidas odavamalt saaks, siis kvaliteet kaob
Eesti Kunstiakadeemia rektor Mart Kalm kirjutab oma raamatus “Eesti arhitektuuri 100 aastat” arhitektuuri elusolendiks. Ja globaliseerumist ei pea see elusolend kartma, sest on sellest juba ammu läbi imbunud...
Loe edasi
Kaupo Vipp: “Aitab kolkapatriotismist!” ütles jõehobu ja läks merre elama
Sõrves elav Kaupo Vipp – maailma ja ühiskonna asjadest rääkivate menukate raamatute "Globaalpohmelus" ja "Lokaalravitsus" autor – ütleb, et ka karussellil sõites võib teiseks jääda, mis siis et istud justkui kellegi ees.
Loe edasi
Lätis olid imeilusad lehmad
Käimas on X teatrifestival “Talveöö unenägu”, seekord pühendatud Läti päritolu Euroopa tipplavastaja Alvis Hermanise loomingule.
Loe edasi
Kohtumispaik on nüüdsest Narva Vaba Lava
Narvas avati 1. detsembril kultuuri­territoorium nimega Vaba Lava. Avamisnädal, omalaadne festival, mis näitab selle keskuse suundasid, kestab.
Loe edasi
Inimese kaitseala Paide teatri suurel laval
Paides on kutseline teater! 21. novembril esietendus seal ava­lavastus “Kaitseala”.
Loe edasi
Margus Mikomägi: jalg kasvab hauast välja
Mulle ei meenu, et kui olin laps, oleks isa sõnaselgelt keelanud nõrgematele liiga tegemise. Seda juttu, et jalg kasvab hauast välja, mäletan. Seda ka, et surnuaiale sattudes pilguga otsisin haudadest välja kasvavaid jalgu. No ei olnud, ja küllap siis pisike pea tegi järelduse, et suured inimesed kedagi jalaga ei löö.
Loe edasi
KULTUURIELAMUS | Mustad luulelinnud ja viiuliga tüdruk lavanurgas
Betti Alverile pühendatud XXVI luulepäevade lõpetamisel Jõgeval ütles Doris Kareva saalitäiele inimestele: “Luuletus on targem kui luuletaja.”
Loe edasi