Millest alustada?


Iga kodu on ainulaadne ja peegeldab selle elanike vajadusi, elustiili ja maitseelistusi. Kui juba algetapis oma visioon luua ning sisustamisel sellest järjekindlalt kinni pidada, võid kindel olla, et kõik elemendid moodustavad ruumis lõpuks harmoonilise terviku ja oled omale kujundanud kodu, mis tekitab alati hea tunde.

Kõik me unistame ilusast kodust, aga kodu peab olema ka praktiline, kus argised toimetused oleksid mugavad. Seega alusta sisekujundust oma pere vajaduste kaardistamisest — mitu inimest peab mahtuma diivanile telekat vaatama või söögilaua taha õhtustama? Kas peres on lemmikloom, kes seab põrandakatete ja tekstiilivalikule omad nõudmised või kui palju asju peab kappidesse ära mahtuma? Omad piirangud ja võimalused loob ka ruum ise, mis tulebki oma vajadustega nutikalt vastavusse viia. Joonista üles kodu plaan ning pane detailideni paika, mida kodu sisustamisel vaja on — alates tapeedimeetritest ja lõpetades diivani suurusega.

Eelarve


Kui oled läbi mõelnud, mida sul õigupoolest kodus üldse vaja läheb ning teinud vajalikud mõõtmised, liigu edasi eelarve koostamise juurde. Kui korraga on käsil kogu elamise sisustamine, mõtle esmalt kõige tähtsamatele ostudele, mida on kohe vaja ja jäta viimasteks detailideks sisustusaksessuaarid, mille puudumine otseselt elutegevust ei sega, kuid mis lõpuks just tordile kirsi lisavad ja interjöörile elu sisse puhuvad. Eelarvet koostades ei tasu minna alati kõige odavamate asjade teed, sest pigem on mõistlik sisustada üks kord ja korralikult, kui jäädagi lõputult sisustust uue ja parema vastu välja vahetama. Sisustame ju kodu pikkadeks aastateks. Mööblit valides tasub piiluda outlet sisustuspoodidesse, kust leiab hea hinna ja disainiga kvaliteetset kraami — laia valiku leiad näiteks Konverterist.

Foto: Shutterstock


Valgustus


Kodu kujundamise algetapis tasub juba mõelda ka valgustusele, sest kui seinad on värvitud ja põrandaliistud paigaldatud, on juba raskem elektrijuhtmete asukohti muuta. Tihti on eestlaste kodud alavalgustatud, kuigi elame kliimas, kus suurem osa aastast valitseb pimedus. Kui ei ole soovi oma elektriskeemi või laevalgustite asukohta muuta, soovitab Konverter lisada interjööri erinevaid aktsentvalgusteid. Ägeda disainiga põrandalamp tugitooli kõrval või laualamp kummutil mõjub laheda sisustusdetailina, kuid annab juurde ka meie kliimavöötmes nappivat valgust ja aitab sisekujundusel just paremini esile tõusta, rõhutades erinevaid värve, kontraste ja tekstuure.

Foto: Shutterstock

Stiil, värvid ja materjalid


Kui mõõdud ja eelarve on paigas, leia oma stiil ning pane paika värvikaart ja materjalid. Sisustustrendid soosivad hetkel nii mahedaid ja neutraalseid, skandinaavia stiilile omaseid toone kui ka värviküllast ja eklektilisemat lähenemist. Ka ajatu klassika ei ole kuhugi kadunud ning ajaloole viitav sisustus on alati maitsekas ja elegantne. Samuti on moes naturaalsed materjalid ja soe maalähedus. Tuleb lihtsalt üles leida oma stiil ja vastavalt sellele interjööri sobivaid elemente tuua. Keelatud ei ole ka erinevaid stiile segada, kuid kui soovid harmoonilist tulemust, on algajal sisekujundajal turvalisem jääda ühe stiili juurde ja seda paari ekstravagantsema detailiga elavdada. Väike mängulisus käib alati loomingulise protsessi juurde.

Foto: Shutterstock

Värvide valikul tasub meeles pidada reeglit, et heledad ja külmad toonid muudavad ruumi visuaalselt suuremaks, tumedad ja soojad väiksemaks. Kui on soov ruumi rohkem helgust ja avarust tuua, võiks truuks jääda heledamale paletile, seda enam, et valge sobib ju absoluutselt kõigega. Kindlasti ei tasu karta, et valge mõjub igavalt või liiga steriilselt, pigem vastupidi — see on suurepärane taust mööblile, piltidele ja aksessuaaridele, mis heledalt põhjalt kenasti esile tulevad. Konverter soovitab heledasse ruumi lisada rõõmsamaid värvilaike mööbli ja sisustuse näol. Näiteks särtsakalt roosat diivanit on palju lihtsam sobitavada valgesse interjööri kui valget diivanit roosaga viimistletud ruumi.

Foto: Shutterstock

Kui soovid kombineerida erinevaid värve, siis monokromaatilised must-hall-valge on väga turvalised valikud interjööri põhitoonideks. Võid olla kindel, et nii on ruumis parasjagu kontrasti ja tasakaalu. Pehmust ja nüansirikkust saab sisse tuua naturaalsest puidust viimistlusmaterjali või mööbliga, samuti aga ka pehmete ja mõnusate vaipadega ja värvikate detailidega.

Foto: Shutterstock

Milline stiil ikkagi koju valida ja kuidas teada, mis millega kokku sobib? Sisekujunduses on palju tunnetuslikku, kuid valikut tehes saad lähtuda ka omale meelepärasest stiilist ja sellele stiilile omastest materjalidest ja disainikeelest. Siit leiad stiilispikri, mis aitab sul kodu kujundades õigel rajal püsida. Konverter tutvustab kaheksat enamlevinud sisustusstiili.

Modernistlik stiil


Kuigi kõlab uskumatult, on modernism pärit 1920-ndatest aastatest, kui moodsad tootmistehnoloogiad ja materjalid integreeriti disainikeelde. Omaette stiiliks formuleerus see peamiselt tänu Bauhausi koolkonnale, kes vallandas tõelise tööstusdisaini revolutsiooni. Modernismi ei tasu segi ajada “moodsaga”, mis peegeldab kaasaegseid stiile ja praeguseid trende, kuigi praegused trendidki on väga palju inspireeritud modernismist ja neid ongi tihti võimatu üksteisest eristada. Modernistlikku disaini annavad sisekujunduses edasi puhtad jooned ning lihtsad ja ilustamata vormid. Põhimõtteks on funktsionaalsus ja praktilisus, ei midagi üleliigset! Modernistlikus kodus ei ole kaootilisust, segadust ega visuaalset müra, ning üldpilt on selge, karge ja puhas. Materjalidest domineerib metall, klaas ja puit, värvidest must, valge, hall ja maalähedased toonid. Mööbli puhul on tüüpilised ranged ja selged vormid. Modernistlik stiil sobib hästi voolava planeeringuga modernsetesse eramutesse, uusarendustesse, aga miks mitte ka hruštšovkasse, mis tõlgendab samuti modernistlikku meelsust.

Foto: Shutterstock


Tänapäevane stiil


Tänapäevast stiili (contemporary style) kiputakse tihti segi ajama modernistliku stiiliga (modern style). Mis neid siis üksteisest eristab? Tänapäevane stiil on kaasaegne ja väljendab kõike seda, mis on moes nüüd ja praegu ning seetõttu on ka stiili tähendus ajas muutuv. See mis oli kümme aastat tänapäevane, ei ole seda enam nüüd. Modernne stiil on rangem, kaasaegne stiil on mänglevam, lubades flirtida interjööris erinevate vormidega — näiteks praegu on väga trendikas ümara joonega mööbel. Modernne stiil kasutab kaasaegsed ja tehnoloogilisi materjale, kuid taasavastab ka vana — näiteks diivanidisainis võivad kohtuda šikid ja konkreetse vormiga metalljalad ja ajaloost laenatud samet. Materjalidest võib stiili puhul esile tuua puitu, metalli, klaasi. Praegu löövad laineid ka kivist (graniit, marmor jt looduskivid) pinnad.

Foto: Shutterstock


Minimalistlik stiil


Kes ei oleks kuulnud väljendeid lihtsuses peitub ilu või vähem on rohkem — just sellist põhimõtet järgib minimalistlik stiil. Selged ja konkreetsed jooned, funktsionaalsed lahendused ja palju tühja pinda — teisisõnu ruum, kus miski ei riiva pilku iseloomustab minimalistlikku interjööri ehk kõige paremini. Mis puutub värvidesse, siis neidki minimalistlikust interjöörist ei leia ning reeglina on minimalistlikud elamised valged. Levinud on “peidetud” lahenduste kasutamine, kus näiteks köök on peidetud maast laeni ulatuvate uste taha. Kapiuksed on ilma käepidemeteta ning mööbel on oma vormilt nii lihtne ja askeetlik kui vähegi võimalik. Materjalidele minimalism piire ei sea — kõik on lubatud, kuid seda oma ülilihtsustatud vormis.

Foto: Shutterstock


Skandinaavia stiil


Skandinaavia stiil on pretensioonitu, puhas ja maalähedane ning interjööre iseloomustab hele ja täiuseni tasakaalustatud värvipalett. Kohustuslikud selle stiili puhul on suured valged pinnad, mida võib täiendada hallide ja beežidega. Tüüpiline on ka mitme halli-beeži varjundi koos kasutamine. Heledaid ja põhjamaiselt kargeid pindu täiendab tihti soe puit ja naturaalsed materjalid — linased kangad, puuvillased vaibad ja padjad. Väga tüüpiline on skandinaavialikes interjöörides heledaks õlitatud puitpõrand või naturaalne kalasabaparkett. Kui interjööri üldse värvi lisatakse, siis mõne üksiku pilkupüüdva mööbliesemega või ajaloolise tapeedimustriga mõnel aktsentseinal. Suur rõhk on mööblidisainil ning juhuslikke esemeid skandinaavia stiilis kodust ei leia — kõik on detailideni läbi mõeldud ja piinliku täpsusega omal kohal. Väga palju armastatakse retroliku joonega mööblit ja möödunud sajandi disainiklassikat ning kvantiteedi asemel on rõhk kvaliteedil. Kohustuslikuks elemendiks on ka pilkupüüdvad ja stiilsed valgustid, sest põhjamaades teadagi, valgust napib. Skandinaavia stiil sobib kõikjale — nii elegantsesse linnakorterisse kui ka hubasesse maakodusse ning seda stiili eelistades ei pea kartma, et see mõne aja möödudes moest väljas on. Skandinaavia stiil on omamoodi ajatu klassika, millel on alati oma koht ja austajaskond.

Foto: Shutterstock


Boheemlaslik ja maalähedane stiil


Kogu sisekujundus on üles ehitatud ühele märksõnale — looduslähedane. Sellest lähtub nii värvi- kui ka materjalivalik ja sisustus. Sisekujunduses on palju värvimata puitu, mis ilutseb oma ehedal kujul. Viimistlus on reeglina ehe ja naturaalne ning tööstuslike lakkide asemel on kasutatud looduslähedasi viimistlusvahendeid. Ka mööbel on inspireeritud looduse ilust ning valmistatud kasutajasõbralikest materjalidest. Palkmajades ja rustikaalsetes talu-tüüpi maamajades on sobiv kasutada puitu kõrval ka looduslikke tekstiile nagu lina, puuvill, vill jt. Läikivad polüestrist kardinad võivad ehedalt maalähedases interjöörides mõjuda äärmiselt veidralt. Seega tasub hoida ühtset joont ning hoida ka värvipalett heledates ja naturaalsetes toonides. Eelistatud on murtud ja maalähedased toonid, materjalidest võib puidu kõrval kasutada ka hetkel väga trendikat rotangi, mis lisab pisut eksootilist hõngu.

Foto: Shutterstock


Industriaalne stiil


Industriaalne stiil, nagu nimigi ütleb, ammutab inspiratsiooni tööstuslikust keskkonnast, ning vanadest tehasehoonetest. Industriaalne stiil on tahumata, aus ja otsekohene. Märksõnadeks on puhas ja viimistlemata betoon, telliskivi, puit, seintele välja toodud juhtmed, torud ja kõrged laed. Sisustuses kasutatakse palju musta värvi terast ning konkreetse joonega mööblit. Aukohal on loomulikult hea disain. Ideaalselt sobib industriaalne stiil mõnda moodsasse lofti, samas kui ajaloolises puitmajas või armsas maakodus võib see väga veidralt mõjuda. Industriaalne stiil on kõike muud, kui hubane ja sobib hästi julgele ja eneseteadlikule inimesele.

Foto: Shutterstock


Klassikaline stiil


Klassikaline stiil on ajatu ja elegantne ning ammutab trendide ja moodsa tehnoloogia asemel asemel ainest hoopis ajaloost. Kui esmalt võib klassikaline stiil seostuda vaid raske antiikmööbliga, siis tegelikkuses tõlgendatakse seda stiili pisut vabamalt ning vana mööblit miksitakse ka uue mööbli ja sisustusega. Võtmesõnadeks on kvaliteet ja ajatu joon. Klassikaline stiil soosib viimistlusmaterjalidena kvaliteetseid traditsioonilisi materjale nagu puit, kivi, nahk. Seinaviimistluseks sobib hästi neutraalset tooni värvitud diskreetne krohvipind või näiteks tapeet. Klassikalises interjööris võib julgelt kasutada ka sügavamaid toone ja luksuslikumaid materjale — bordoopunast sametit, kuldseid ja messingivärvi detaile, ajaloost laenatud vorme ja mustreid. Eriti hästi sobib klassikaline stiil muidugi ajalooga majja, kuid oma universaalsuses võib ajatu moega esemeid sobitada mujalegi.

Foto: Shutterstock


Eklektiline stiil


Kõige lihtsamini sõnastades on eklektika segu erinevatest stiilidest — seal kohtuvad erinevad värvid, erinevad ajastud ja materjalid. Kokku on sobitatud uus ja vana ning kõige trendikama disainmööbli kõrvalt võib leida näiteks ülesvuntsitud vanaema kummuti. Samas ei tähenda eklektiline stiil hooletut kaost, kus kõik on juhuslik. Pigem on tegu organiseeritud virrvarriga, kus julgeid tapeedimustreid, rikkaliku materjalivalikut ja mitmekesist mööblidisaini ühendab mõni siduv lüli — näiteks mõni läbiv toon.