Anne & Stiili toimetus selekteeris välja viimase nelja aasta presidendi vastuvõttude 20 kõige stiilsemat sini-must-valged kleiti. Ole hea, aita meil valida nende seast see kõige ilusam.

Lea Laaneots

Endine kaitseväe juhataja Ants Laaneots ja proua Lea Laaneots Foto: Karin Kaljuläte


Proua Lea Laaneotsa klassikaline must-valge pitsdetailidega kleit 2017. aasta Eesti Vabariigi 99. aastapäeva tähistamisel. Juures harmoneeruv valge ridikül ja langevad pärlkõrvarõngad.

Pille Kruus

Eesti Vabariik 101, EV101 Foto: Erlend Štaub, Õhtuleht


Fankadelik Vintage’ist pärit kleiti kandev tõlkija Pille Kruus oli 2019. aasta presidendi vastuvõtu vaieldamatult üks stiilsemaid naisi. Moeajakirjanik Urmas Väljaots sõnas toona Kroonika vahendusel: “20. sajandi alguse orientaalsuselembuse lainel seilav mustvalge kontrastis siksak-kleit oli sel aastal üks väheseid tugevalt graafilisi lahendusi. Oopiumisõdade järellainetusena Hiinast Euroopasse moodsaks seilanud tutikkõrvarõngad naituvad kenasti skulpturaalse artdecoliku ridiküliga.”

Kadri Voorand

Džässlaulja ja helilooja Kadri Voorand ja muusik hr Mihkel Mälgand Foto: Karin Kaljuläte


Jazz-lauljatar Kadri Voorand kandis 2017. aasta presidendi vastuvõtul Lilli Jahilo loodud musta värvi kleiti, millele ta seadis mitmeid nõudeid. “Kleit ei sünni vaid üheks õhtuks — see peab olema multifunktsionaalne, mida saab hiljem ka kontsertidel kanda,” ütleb ta. Samuti peab kleit olema kvaliteetsest materjalist, mis tagab selle vastupidavuse.”

Evelin Oras

EV 99, fotosein Foto: Alar Truu, Õhtuleht


Evelin Oras jahmatas Eesti Vabariigi 99. aastapäeva tähistamisel ülišiki valikuga — chocker-kaelaehte ning sügavmusta värvitooni õlgu paljastav ja plisseeritud seelikuosaga kleidiga.

Elo Mõttus-Leppik

EV100, Presidendi vastuvõtt Foto: Erlend Štaub, Õhtuleht


Teleajakirjanik Elo Mõttus-Leppik kandis Eesti Vabariigi 100. aastapäeva vastuvõtul ERMis pilkupüüdvalt sätendavat Riina Põldroosi disainitud õhtukleiti, mis koos lipuvärvi detailidega ühtse terviku moodustas.

Kristina Kuusk

Vehkleja Kristina Kuusk ja Kristjan Keres Foto: Karin Kaljuläte


Vehkleja Kristina Kuusk lummas 2017. aastal Aldo Järvsoo disainitud erksinise naiseliku kleidi ja Tanel Veenre rippuvate kõrvarõngastega, mis olid suurepärases harmoonias kaaslase kikilipsuga. Viimase detailini viimistletud paar, kes sini-must-valge täiuslikkuse moodustasid.

Heli-Aili Perner

EV100, Presidendi vastuvõtt Foto: Erlend Štaub, Õhtuleht


Vändra jalgrattaklubi endise treeneri Erich Perneri abikaasa Heli-Aili kandis Tartus, Eesti Rahva Muuseumis peetud vabariigi 100. aastapäeva pidustustel lihtsat, aga sündmusega harmoneeruvat erksinist kleiti.

Julia Bali

EV100, Presidendi vastuvõtt Foto: Erlend Štaub, Õhtuleht


Tol ajal veel Raadio 4 peatoimetaja Julia Bali siniste litritega maani peokleit püüdis pilke ka tantsuplatsi teisest otsast. Kes nii julge valiku kasuks otsustab, selle jaoks pole litreid ilmselgelt kunagi liiga palju.

Kadri Simson

EV100, Presidendi vastuvõtt Foto: Erlend Štaub, Õhtuleht


Poliitik Kadri Simsoni 2018. aastal ERMis kantud lumivalge minimalistlik kleit mõjus kui sõõm värsket õhku. Tähelepanelikumad märkasid, et Kadri oli ka rinda kinnitanud pisikese sini-must-valge lipu.

Lauren Villmann

EV100, Presidendi vastuvõtt Foto: Erlend Štaub, Õhtuleht


Lauren Villmann särab ERMis toimunud presidendi vastuvõtul Tanel Padari käevangus Lilli Jahilo lumivalges kleidis, mille läbipaistvad varrukad ehtisid kandja käsivarred pisikeste kristallidega.

Ülle Lichtfeldt


Indrek Saar ja pr Ülle Lichtfeldt Foto: Rauno Volmar


Proua Ülle Lichtfeldt on läbi aegade kandnud presidendi vastuvõttudel Kairi Vildersoni loomingut. Montoonne sinine satäänkleit 2019. aastast embab igat näitlejatari kehakumerust, tuues välja selle parimad küljed.

???


Presidendi vastuvõtt Estonias 2019 Foto: Rauno Volmar


Alt laieneva seelikuosaga kleit võimaldab kandjal end terve õhtu tantsupõrandal mugavalt keerutada. Sinine kleit musta voodriosaga teeb kahekordse kummarduse meie lipuvärvidele, puudu on vaid valge detail.

Anna Pärnoja


Muusik Erki Pärnoja ja pr Anna Pärnoja Foto: Rauno Volmar


Alati stiilne ja elegantne Anna Pärnoja mõjus 2019. aasta presidendi vastuvõtul põneva tekstuuri ja vormiga Ketlin Bachmanni disainitud kleidis kui šikk külaline MET galal. Moekat välimust täiustasid Tanel Veenre rippuvad kõrvarõngad.

Roberta Einer


Moedisainer Roberta Einer ja isa Viido Einer Foto: Rauno Volmar


Peamiselt Londonis tegutsev moelooja Roberta Einer kandis 2019. aasta presidendi vastuvõtul Estonia teatris enda loomingut — nii, kleit, kõrvarõngad kui ka vöö on tema disainitud. “Kõik tuli küll viimasel hetkel, aga tuli kokku,” kostis vastuvõtu pidu nautinud Roberta Annele & Stiilile.

???


Presidendi vastuvõtt Estonias 2019 Foto: Rauno Volmar

Presidendi vastuvõtudelt leiab igal aastal rahvuslike detailidega kaunistatud sini-must-valget loomingut. Siin on kandja pannud omavahel harmoneeruma nii värvitoonid kui ka mustrid.

Heidy Purga

Presidendi vastuvõtt 2020, EV 102 Foto: Erlend Štaub, Õhtuleht


Heidy Purga, kes on alati presidendi vastuvõtul pilku püüdnud eriliste kleitidega, kandis ka 2020. aastal Karolin Kuusiku loomingut, mis edastas sõnumi, et me kõik vajame rohkem armastust. “Inspiratsioon tuli seekord pigem popkultuurist, mitte abstraktsest tundest. Värvikombinatsiooni valikul arvestasin fotogeenilisust ning samuti kaasaga kokku sobitumist. Tikitud süda vasakul rinnal võib sümboliseerida paljusid asju, kuid sel õhtul tähistas see kindlasti armastust kodumaa vastu,” kirjeldas kleiti moelooja. “Samuti meeldib mulle väga mõte “inimesel peab süda olema õige koha peal” ja Heidyl on see kindlasti õige koha peal.”

Anu Kalm

Presidendi vastuvõtt 2020, EV 102 Foto: Erlend Štaub, Õhtuleht


Kunstnik Anu Kalm kandis Ugala teatris toimunud Eesti Vabariigi 102. aastapäeva pidustustel must-valget seelik-pluus kombot, mille pilkuköitvamaks detailiks olid läbipaistvast kangast puhvvarrukad ja kaela seotud pikk lint.

Lili Milani

Presidendi vastuvõtt 2020, EV 102 Foto: Erlend Štaub, Õhtuleht


Pärsia päritolu Eesti geeniteadlane Lili Milani sobitas liputoonid lillemustrilisse kleidikangasse. Lihtne ja ülimalt naiselik valik.

Marika Sutter

Presidendi vastuõvtt 2020, EV 102 Foto: Erlend Štaub, Õhtuleht


Marika Sutter kandis 2020. aasta presidendi vastuvõtul sügavmusta Mammu Couture moemaja loomingut, mis publiku kiidusõnad auga välja teenis.

Mari-Liis Lind

EV102 fotosein, Foto: Tiit Blaat


Ettevõtja Mari-Liis Lind kandis möödunud aasta presidendi vastuvõtul lummavat Lilli Jahilo kleiti, millele oli lapsekäega joonistatud kroonitud peaga naine, ilmselt kuninganna Elizabeth II. Moeajakirjanik Urmas Väljaots kommenteeris Kroonika lehekülgedel valikut järgenvalt: “Naivistlik kujutis võtab tabavalt kokku meie aja võlu ja valu — vastandatud ja lihtsustatud tõed, milles terviklik maailm hakkab populismi võidukäigu tõttu kaotama oma selgust. Kõik olgu kas must või valge! Nagu kleidikangaski. Taevalaotuses lendleva rändlinnukesega naaseb koos kevadega ka lootus. Nii nagu mustade kontuuride ümber on valge kangapinna helgust ja valgust kordi rohkem — vaiksemalt ja nähtamatumalt, kuid tuleb vaid üles leida.”